Tak vy potřebujete rozběhnout nový web?

Velmi rád vám pomůžu.

Zástupné značky v šabloně fotografie

Samostatná šablona pro detail fotografie z fotogalerie (tedy sablona-fotografie.html) byla nutná z několika důvodů.

Především z toho důvodu, že takto mi to vyhovuje na mých webech :-D

Za další – fotografie mohou být až 800 pixelů široké, což je podstatně více, než kolik místa by měly v tradičních dvou a tří-sloupcových layoutech k dispozici. Proto je vhodné pro detail fotografie vytvořit samostatnou stránku bez zbytečných postranních sloupců, všelijakých menu a pod. Nakonec, obyčejně také chcete, aby se návštěvník soustředil právě na tu fotografii a ne věci kolem.

Šablona obsahuje následující zástupné značky:

Značka <%FotografieNadpis%> vloží nadpis fotografie společně s odkazem na přehled celé fotogalerie. Ten je ve SPAN tagu, aby jej šlo lehce skrýt, kdyby se vám to nelíbilo.

Značka <%FotografieZpet%> vloží odkaz (pouze A element) s textem „Návrat na fotogalerii“. Ten je možné umístit kamkoli a dát tak čtenáři jasný odkaz pro návrat z detailu fotky na celou fotogalerii, případně je vhodné přidat hned vedle i odkaz na úvodní stránku celého webu.

Značka <%Fotografie%> vloží vlastní obrázek v DIVU s rozměry shodnými s rozměry fotografie.

Značka <%FotografiePrechazeni%> vloží odkazy pro následující a předchozí fotku. V kombinaci s absolutním pozicováním a šikovným CSS lze vytvořit efektní „odkazy“ pro přechod v okrajích fotografie. Jako na následujícím obrázku.

sablona-fotografie-prechazeni S předchozí značkou trochu souvisí i tajuplná značka <%FotografieWidth%>, která kamkoli do šablony vloží pouze a jedině šířku fotografie, tedy například číslo 800 pro fotografii širokou 800 pixelů. Využití je vidět v následujícím kódu.

<div id="foto-obal" style="width: <%FotografieWidth%>px">
<%FotografiePrechazeni%>
<%Fotografie%>
</div>

(Domyslete si prosím u té značky správné HTML zobáčky) K čemu je taková sranda dobrá? Právě pro „přecházecí odkazové plochy“ po stranách fotografie – ty je nutné přes CSS vhodně napozicovat ke stranám obrázku, což vyžaduje, aby měl jejich rodičovský element jednak nastaveno position:relative, ale aby měl také přesnou šířku jako fotografie. Jinak by odkazové plochy po stranách přesahovaly okraje fotografie. To by nebylo pěkné.

Další značkou je <%FotografieInformace%>, která do stránky vloží nadpis fotografie a popisek.

Značka <%FotografieKomentare%> vloží komentáře, jsou-li povoleny.