Tak vy potřebujete rozběhnout nový web?

Velmi rád vám pomůžu.

Šablony a práce se vzhledem webu

Redakční systém RS2 vám umožňuje plně modifikovat výslednou podobu webových stránek. Můžete tak používat stejný redakční systém jako stovky jiných webů, ale jeho vzhled může být naprosto originální. RS2 vás nijak nesvazuje, při navrhování vlastního webu můžete svoji fantazii pustit z řetězu … nebo peněženku, nechcete-li se se vzhledem dělat sami (pomůžu vám!).

Základní princip práce se šablonami

Šablonou se v redakčním systému RS2 myslí obyčejná HTML stránka. Obsahuje tradiční HTML značky, kaskádové styly, javascript … když si ji samostatně otevřete v prohlížeči, bude fungovat. Specifické části webu mají vlastní šablony – jedna pro Stránky, jedna pro Texty, jiná pro úvodní stránku, jiná pro Fotogalerie, jiná pro Archiv. To ve výsledku znamená, že každá „sekce“ webu může být odlišná od ostatních.

Praktický příklad: úvodní stránka a fotogalerie mají samostatné HTML šablony. Když se tedy podíváte na úvodní stránku webu a pak na úvodní stránku fotogalerií, určitě si všimnete, že si jsou obě stránky podobné – stejná hlavní navigace nahoře, stejný obrázek v záhlaví,… – ale liší se obsahem pravého sloupce! Zatímco na úvodní stránce je v něm povídání o mně a o redakčním systému se seznamem posledních komentářů, ve fotogalerii je místo toho seznam všech založených fotogalerií. Jak je vidět, šablony se nemusí lišit nijak výrazně, ale naopak v detailech, které jsou pro jejich budoucí obsah důležité. Přišlo mi užitečné, aby se vedle fotogalerií zobrazoval seznam ostatních vytvořených, tak jsem jej tam umístil. Oddělené šablony pro různé části webu mi to jednoduše umožňují.

Šablony jsou tedy jen obyčejné HTML stránky?

Ne tak docela. Redakční systém totiž neví, kde v šabloně chcete mí vložený nadpis stránky, kde datum publikování, kde komentáře – je tedy mu na tato „místa“ vložit speciální značky, které on zná a ví, čím je nahradit. Jednu značku nahradí nadpisem stránky, jinou textem zápisku, další bude nahrazena výpisem komentářů … a až nebude co nahrazovat a v šabloně již nebude nic jiného než validní HTML kód, tak jej odešle do prohlížeče (a má padla). Protože tyto speciální značky zastupují budoucí obsah, kterým budou nahrazeny, tak je osobně nazývám zástupné značky.

Praktický příklad: Redakční systém v šabloně očekává zástupnou značku <%Titulek%> a ví, že ji má nahradit titulkem webu. Pokud tedy bude tato značka v šabloně nalezena, nahradí ji při vytváření této stránky textem Šablony a vzhled webu – Redakční systém pro blog. Ideální by tedy bylo, kdyby byla umístěna do <head> části HTML stránky právě do značky <title> … </title>, která slouží právě pro tyto účely. Výsledek je na následujícím obrázku (prohlížeč Google Chrome). Nádhera.

sablona-title

Přehled povinných a volitelných zástupných značek

Některé zástupné značky jsou společné pro všechny šablony a je jedno, jestli je vložíte do šablony úvodní stránky nebo do šablony fotogalerie, a jiné jsou zase specifické právě pro tu jednu jedinou šablonu. Jejich přehled a další informace naleznete na následující stránce.

Přehled zástupných značek »

Jaké jsou tedy vaše možnosti?

Pokud jde o výsledný vzhled vašeho webu, máte následující možnosti:

  1. Vystačíte si s některým z přiložených vzhledů, které jsou u redakčního systému již v základu. Redakční systém obsahuje několik předinstalovaných vzhledů a vy můžete jedním kliknutím v administraci nastavit ten, do kterého se má váš web obléci. Samozřejmou nevýhodou je skutečnost, že podobně jako váš webu budou vypadat i jiné weby bežící na RS2, ale je to jednoduché a bez práce.
  2. Ovládáte jazyky HTML a CSS natolik, abyste zvládli vytvořit jednoduchý web. Nemusíte být žádní profíci, stačí vytvořit několik HTML stránek, do nich vložit zástupné značky pro systém a voilá, máte vytvořeny šablony vzhledu.
  3. Upravíte si jeden z přiložených vzhledů k obrazu svému. Ovládáte-li jazyky HTML a CSS, pak je to mnohem snazší možnost než ta předchozí – nemusíte psát HTML zdrojáky od nuly, ale můžete vzít již připravené HTML plné zástupných značek a poštelovat si jej, jak se vám zlíbí. Změnit barvy, změnit obrázek v záhlaví, upravit velikost textu, přidat svoje počítadlo …
  4. Stáhnete si nějakou hotovou šablonu z internetu a jen do ní doplníte zástupné značky. Webů nabízejících „free web templates“ jsou mraky a někdy se najdou i použitelné vzhledy. Stáhnete si webík tvářící se jako od profesionálního grafika a kodéra, navkládáte do něj zástupné značky a vše je hotovo.

Předchozí způsoby lze samozřejmě libovolně kombinovat :) A také se můžete obrátit přímo na mě a domluvíme se na spolupráci.

Se dotazy k tomuto tématu se také můžete podělit v patřičném diskuzním fóru, kde se jistě najde někdo, kdo na ně odpoví (minimálně já).