Tak vy potřebujete rozběhnout nový web?

Velmi rád vám pomůžu.

Přehled zástupných značek

Principy a taje šablon redakčního systému jsou představeny v článku Šablony a vzhled webu, takže pokud jste jej ještě nečetli, začněte raději tam. V tomto článku se již podíváme přímo na samotné zástupné značky, pomocí kterých redakční systém vkládá do HTML šablon proměnlivý obsah (třeba nadpis a text článku).

Zástupné značky v šablonách lze rozdělit na:

  1. Značky svázané s danou šablonou – takové značky jsou omezené na určitou HTML šablonu a kdyby byly použity jinde, redakční systém si jich nebude všímat. Jde většinou o „zásadní“ obsahové věci (vkládání obsahu stránky a pod)
  2. Značky s působností ve všech šablonách – tyto značky lze použít v kterékoli šabloně. Většinou jde o drobnosti typu poslední komentáře, seznam témat textů…

A nyní již jejich slibovaný přehled.

Značky svázané s HTML šablonami

Představím nejdříve ty důležitější značky, které mají většinou na starosti vkládání toho důležitějšího obsahu do HTML šablony. Pro lepší přehlednost má každá taková šablona vlastní stránku nápovědy.

Značky s působností ve všech HTML šablonách

Tyto značky můžete použít kdekoli, systém s tím počítá. Tedy nejen v HTML šablonách, ale třeba i v obyčejné Stránce. V této části zmíním pouze „interní“ značky redakčního systému.

Značka <%NazevWebu%> a <%MottoWebu%> vloží do šablony název a motto webu (nějaký popisek), jsou-li vyplněny v Nastavení.

Značka <%Menu1%> vloží menu č. 1 (vytvořené v Adminu). Menu mohou být až čtyři.

Značka <%PosledniKomentare%> vloží seznam pěti posledních komentářů návštěvníků, ať už pod Texty, nebo pod Fotografiemi.

Značka <%PosledniNovinky%> vloží přehled aktuálních novinek.

Značka <%NahodnaFotografie%> zobrazí náhodný náhled fotografie z libovolné fotogalerie.

Značka <%Kategorie%> vloží seznam kategorií Textů s počtem záznamů v každé z nich.

Značka <%FotogalerieMenu%> vloží hierarchický seznam fotoalb a fotogalerií. Užitečné především v šabloně sablona-fotogalerie.html.