Tak vy potřebujete rozběhnout nový web?

Velmi rád vám pomůžu.

Instalace redakčního systému

Toto je podrobný průvodce popisující krok za krokem instalaci redakčního systému RS2.

Pozor! Tento průvodce se týká pouze instalace nového systému, ne přechodu ze starší verze na novější!

Předpoklady pro úspěšnou instalaci a budoucí funkčnost RS2 

Než spustíte instalaci, tak se přesvědčte, že váš hosting splňuje následující body:

  1. Podpora PHP skriptovacího jazyka (verze 5 a výše) a MySQL databází (verze 4.1 a výše).
  2. PHP obsahuje Multibyte string rozšíření (u českých hostingů prakticky vždy). 
  3. Nutná podpora .htaccess souboru (pozor na to, že ji musíte třeba sami zapnout, bývá vypnutá).
  4. Nutnost provozovat RS2 v hlavní doméně, nebo poddoméně. RS2 nebude fungovat v podsložce! Nelze to nijak obejít.

Každá z položek musí být splněna! Jinak se nemusíte následujícími kroky vůbec vzrušovat. Pokud nenacházíte žádný problém, tak hurá na instalaci!

 

Krok 1 – stažení Zip archivu s redakčním systémem

Tam není co popisovat, prostě si z těchto stránek stáhněte Zip archiv Redakční systém RS2 :) A rozbalte jej někam na svém počítači.

Krok 2 – nahrání souborů redakčního systému na FTP prostor webu

Předpokládám, že chcete-li používat tento redakční systém, tak již máte někde zakoupený hostingový nebo zaregistrovaný freehostingový účet. A k němu přístup na FTP.

Pomocí FTP klienta (třeba Total Commanderu) přeneste soubory ze Zip archivu na FTP prostor.

Krok 3 – nastavení zapisovacích práv pro vybrané složky (na FTP!)

Nastavte práva zápisu na hodnotu 0777 na složkách obrazky, soubory a admin/cache. Pokud tyto složky na FTP neexistují, vytvořte je! A jak se nastavují práva zápisu? V Total Commanderu snadno: klikněte pravým tlačítkem myši na složky obrazky a soubory, aby byly označeny. Pak v horní nabídce Total Commanderu vyberte akci Soubor > Změna atributů. A v dialogovém okně vepište do kolonky v levém dolním rohu hodnotu 0777. A to stejné ještě pro složku admin/cache. Názorně je to na následujícím obrázku.

instalace-00

Krok 4 – spuštění instalace redakčního systému

Není to nic těžkého – stačí jít v prohlížeči na www adresu vašeho budoucího webu. Systém automaticky pozná, že není nainstalovaný a spustí instalaci.

Krok 5 – uložení přihlašovacích údajů k MySQL databázi

První, co instalační průvodce vyžaduje, jsou přihlašovací údaje k MySQL databázi. Bez nich redakční systém nebude nikdy fungovat. Takže je zadejte do patřičných polí. Měl by vám je sdělit váš poskytovatel hostingu, nebo jste si je sami vymysleli při zakládání nové databáze.

instalace-01Pokud zadáte ŠPATNÉ údaje, tak se přes tento krok nedostanete, protože průvodce je ihned ověřuje – zkusí se připojit k databázovému serveru a najít zadanou databázi. Pokud dojde k chybě, pak jste na 99.999 % zadali některou z hodnot špatně. Pravděpodobnost výpadku databázového serveru právě v okamžik, kdy instalujete RS2, je opravdu 0.001 %. Spíše ještě méně.

Krok 6 – uložení souboru s údaji pro připojení k databázi

Informace zadané ve výše zobrazeném formuláři si musí systém uložit do PHP souboru (login.php), aby s nimi mohl neustále pracovat. Nemůže si je uložit do databáze, protože teprve díky těmto údajům se k ní může připojit (bylo dříve vejce nebo slepice?). Mohou nastat dva scénáře: průvodce tento soubor vytvoří automaticky a vy se o nic nemusíte starat, nebo se mu to nepodaří a musíte jej ručně vytvořit vy. 

Krok 6 A – automatické vytvoření souboru login.php

Máte-li štěstí, pak se login.php s databázovým připojením vytvořil automaticky. Průvodce vám to oznámí takto:

instalace-02aPokud vidíte v prohlížeči toto, pak můžete s klidným svědomím pokračovat na další Krok 7.

Krok 6 B – ruční uložení souboru login.php

Ručně musíte soubor login.php vytvořit v okamžiku, kdy uvidíte následující stránku:

instalace-02bDokud nebude tento soubor na FTP existovat, průvodce vás nepustí dál. Poznámka pro uživatele znalé PHP jazyka: nelekejte se, že na konci kódu chybí uzavírací zobáček ?>. Není potřeba.

Krok 7 – vytvoření administrátorského účtu

Při instalaci je nutné vytvořit "super uživatele (vás :) ) s administrátorským typem účtu. Musíte si tedy vybrat přihlašovací jméno do administrace a 2× potvrdit heslo. Společně s těmito údaji zadejte také budoucí název webových stránek a jejich URL adresu (tu se průvodce pokusí odhadnout).

instalace-03Po potvrzení tohoto formuláře vytvoří průvodce databázovou strukturu, uloží prvotní nastavení a založí administrační účet pro prvního autora, administrátora. Pro vás.

Krok 8 – dokončení instalace

Správný konec bezchybné instalace by měl vypadat takto:

instalace-04Výmluvné.

A co dál po instalaci?

Především je nutné se přihlásit do administrace na adrese adresa-vaseho-webu.cz/admin/. Přihlašovací údaje jsou ty administrátorské, co jste před chviličkou vyplňovali. Adresu si zapamatujte, či si ji uložte do Oblíbených.

V Administraci jděte do sekce Nastavení a postupně dle nápověd vyplňte všechny údaje, co tam najdete. I pokud byste v některé z částí Nastavení nic neměnili, tak daný formulář uložte, ať se do databáze zapíší výchozí hodnoty.

Ale hlavně, a to především, určitě smažte z FTP složku /instalace/ a /prevod/. Tyto složky jsou nyní absolutně zbytečné a především nebezpečné! Přece nechcete, aby někdo, kdo zná RS2 také, opětovně spouštěl instalaci. Složka /prevod/ slouží k převodu dat ze „starého RS2“ do aktuální verze a její ponechání na serveru je ještě nebezpečnější než u složky /instalace/. Nebudu psát proč, věřte mi a smažte ji. Obě dvě.

Problémy?

Něco se vám při instalaci nedaří? Něčemu nerozumíte? Podívejte se do diskuzního fóra, jestli někdo neřešil něco podobného, nebo se rovnou zeptejte.